kako znati dali je tvar bazična ili kisela i koju vrstu veze imaju tvari. Npr kako je za ove tvari? CaH2 CO2 HCL NH3

Ime i prezime: Gabrijel Gluhaković janjanja567@gmail.com

Postoji niz pravilnostî po pitanju kiselosti i bazičnosti, a u tim pravilnostima opet postoji i podosta iznimki, tako da je poznavanje negdje na pola puta između razumijevanja i znanja kao jednostavnog zbira činjenica.

Tipične anorganske baze su oksidi, hidroksidi i hidridi alkalijskih i zemnoalkalijskih metala, a bazične su i soli tih metala sa slabim kiselinama poput ugljične, sumporaste ili hipokloraste. Berilijevi su spojevi ponešto iznimnni jer su amfoterni tj. mogu se ponašati i kao kiseline i kao baze. Amfoterna je i većina prijelaznih metala tj. njihovih spojeva.
U anorganske baze spada i amonijak, a uz njega i srodni mu hidrazin i fosfin. Iz to troje izvode se i mnoge organske baze.

Tipične anorganske kiseline su halogenovodici te većina spojeva koji sadrže neki nemetal te kisik i vodik (tzv. oksokiseline). Kiseli su također i oksidi nemetalâ (koji su zbog toga anhidridi anorganskih kiselina). U izuzetke spadaju dušikov(I), dušikov(II) i dušikov(IV) oksid, koji se ponašaju zericu kompliciranije, iako su potonja dva u stanju dati kiseline.
Tipične organske kiseline prepoznat ćemo po karboksilnoj skupini (-COOH), a kiseli su također i mnogi organski derivati anorganskih kiselina te općenito svi organski spojevi kod kojih postoje vodikovi atomi koji su zbog indukcijskih ili rezonancijskih učinaka siromašniji elektronskom gustoćom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com