Odredite ukupnu promjenu standardne slobodne energije pretvorbe fosfoenolpiruvata u laktat, ako su poznate promjene standardne slobodne energije za reakcije: pretvorba fosfoenolpiruvata u piruvat iznosi -106kJ/mol, oksidacija laktata u mišiću iznosi 67kJ/mol, fosforilacija ADP u ATP iznosi 32kJ/mol, redukcija NAD+ iznosi 219 kJ/mol. unaprijed hvala!!!!

Ime i prezime: petar ivković

Zadatak je u principu aritmetički. Treba napisati navedene reakcije i pozbrajati ih ili pooduzimati da se na kraju dobije ona polazna (pretvorba fosfoenolpiruvata u laktat), a zatim isto napraviti i s Gibbsovim energijama. Kako se u biokemiji obično ne pazi na sitne stehiometrijske detalje, napisat ću samo grube oblike jednadžbi. Prva će za početak biti i posve neizjednačena:

PEP → laktat; ΔG = ?

Dalje trebamo ubaciti sve relevantne vrste, da ih ne usfali poslije:

PEP → piruvat + fosfat; ΔG1 = −106 kJ/mol

laktat → piruvat + 2 H+ + 2 e; ΔG2 = 67 kJ/mol

ADP + fosfat → ATP; ΔG3 = 32 kJ/mol

NAD+ + H+ + 2 e → NADH; ΔG4 = 219 kJ/mol

Sad kad imamo kakve-takve jednadžbe, trebamo njih ili njima suprotne procese pozbrajati tako da na kraju s lijeve strane ostane PEP, a s desne laktat (ostalo kako ispadne). Kako rekoh gore, nakon toga isti postupak ide i za energije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com