Dobar dan, ja sam srednjoškolski nastavnik i zanimaju me "crvena knjiga" koja se bavi anorganskom nomenklaturom i "plava knjiga" koja se bavi organskom. Zanima me: 1. Kako im glasi puno ime? 2. Gdje se mogu kupiti (Zagreb)? 3. Jesu li u skladu s najnovijim preporukama IUPAC-a? Hvala i pozdrav, Damjan Gjukić

Ime i prezime: Damjan Gjukić damjan.gjukic@gmail.com

1. Puno ime hrvatskog izdanja IUPAC-ove "Crvene knjige" glasi "Hrvatska nomenklatura anorganske kemije", Školska knjiga, Zagreb 1996., a puno ime hrvatskog izdanja IUPAC-ove "Plave knjige" glasi "Vodič kroz IUPAC-ovu nomenklaturu organskih spojeva", Školska knjiga, Zagreb 2002.

2. Navedene knjige mogu se kupiti u knjižarama Školske knjige (npr. u Masarykovoj ulici), a također i u drugim većim knjižarama.

3. IUPAC kontinuirano nadopunjuje stare i objavljuje nove preporuke, tako da su navedene dvije knjige bile posve u skladu s najnovijim preporukama samo u trenutku objave, a kako vrijeme prolazi, tako se i razlike između najnovijih IUPAC-ovih preporuka i onoga što piše u tim dvjema knjigama množe. Dakle, razlike postoje, ali one nisu dramatične.

Dodao bih da se osobno bavim hrvatskim kemijskim nazivljem, pa ako imate neko konkretno pitanje, slobodno pitajte, a ja ću nastojati odgovoriti.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr