Što je zapaljivo u samom alkoholu?

Ime i prezime: Božena Babić bozenababic180@gmail.com

Ovo pitanje, ovako postavljeno, definitvno spada u kategoriju "čudnih" pitanja.

Prije svega dobro je definirati što uopće znači riječ alkohol. Alkoholi su organski kemijski spojevi čije se molekule izvode iz molekula ugljikovodika tako da se u molekuli ugljikovodika barem jedan od vodikovih atoma zamijeni hidroksilnom skupinom. Najjednostavniji alkohol je metanol (CH3OH), a zatim slijede etanol (CH3CH2OH), pa propanol, izopropanol, butanol itd. Među alkoholima koji imaju više od jedne hidroksilne skupine valja spomenuti etilen-glikol, glicerol i tzv. šećerne alkohole (u čijim se molekulama obično nalazi po pet ili šest hidroksilnih skupina).

Kada kažemo alkohol, to znači da mislimo na neki od alkohola, pa bi bilo dobro reći na koji od alkohola mislimo. Kada se u svakodnevnom govoru spomene alkohol, obično se misli na etanol.

Ovako postavljeno pitanje zvuči kao da bi alkohol bio nekakva smjesa tvari, pa se onda pita koji od sastojaka te smjese jesu, a koji nisu zapaljivi. U stvarnosti, alkohol je čista tvar, pa bi najtočniji odgovor na pitanje "Što je zapaljivo u samom alkoholu?" glasio: "Sam alkohol".

Ono na što se možda (?) ciljalo ovom pitanjem jest činjenica da se najčešći i najtipičniji alkohol etanol obično na tržištu nalazi kao smjesa sastavljena od 96 % etanola i 4 % vode (navedeni su maseni udjeli). Zbog velikog udjela etanola ta je smjesa, logično i očekivano, zapaljiva, a sastojak koji je čini zapaljivom je, naravno, etanol. Znači, ako je pitanje trebalo glasiti "Zbog kojeg je sastojka smjesa alkohola i vode, u kojoj dominira alkohol, zapaljiva?", onda bi odgovor glasio: "Zbog velikog sadržaja alkohola koji je zapaljiv".

Ako imaš dodatnih pitanja, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr