Pozz, kako napisati elektronske strukture iona? npr, oksidnog iona, natrijevog iona?? ali el.struktura na način npr. Se - 2, 8, 18, 6

Ime i prezime: Valentina Sajko

Za elektronsku strukturu monoatomske čestice ključan je broj elektronâ. Naboj jezgre na elektronsku strukturu utječe malo, obično kod prijelaznih elemenata.
Ovo što imaš za selenij je raspored elektrona po glavnim kvantnim razinama. Uzmu li se u obzir samo danas poznati kemijski elementi, maksimalan broj na svakoj glavnoj razini, počevši od najniže, bit će redom 2, 8, 18, 32, 32, 18 i 8. Za elemente glavnih skupina elektrone možeš rasporediti tako da jednostavno gledaš dokle će ići tj. da glavne razine popunjavaš redom. Npr. ako imaš atom (ili ion) sa 17 elektrona, u prvu će ljusku ići dva, u drugu osam, dok će preostalih sedam ići u treću. Kod atoma (ili iona) s 35 elektrona u prvu će ljusku ići dva, u drugu osam, u treću osamnaest, dok će preostalih sedam ići u četvrtu.
Kod prijelaznih elemenata (uključujući i lantanoide te aktinoide) nužno je ipak napisati elektronsku konfiguraciju (više o tomu npr. u odgovorima koji se spominju ovdje te općenito u odgovorima na pitanja o elektronskim konfiguracijama) i onda iz nje deducirati koliko elektronâ ima na kojoj glavnoj energijskoj razini. Kod njih se, naime, najviša glavna energijska razina popunjava prije predzadnje, odnosno pretpredzadnje kod lantanoidâ i aktinoidâ.
Ako želiš brzo provjeriti svoje rješenje, možeš otvoriti vikipedijski članak o elementu čiji atom ima isti broj elektrona kao čestica iz tvog zadatka. Npr. za oganeson ovdje možeš zdesna, u retku "Electrons per shell" vidjeti da njegov atom, u kratkom periodu dok postoji, u prvoj ljusci ima 2 elektrona, u drugoj 8, u trećoj 18, u četvrtoj 32, u petoj 32, u šestoj 18 i u sedmoj 8.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com