Koliko grama vode nastaje sagorijevanjem 1kg etanola?

Ime i prezime: Adnan Dzanic ado. dz74@hotmail.com

Zadatak ćeš riješiti tako da najprije izračunaš množinu etanola sadržanu u uzorku etanola mase 1 kg. To ćeš učiniti tako da masu etanola (1000 g) podijeliš s molarnom masom etanola (46,07 g/mol).

Zatim ćeš napisati i uravnotežiti (izjednačiti) jednadžbu gorenja etanola (u slučaju da ti taj korak baš nikako ne polazi za rukom, zaviri ovdje). Iz te jednadžbe je vidljivo da potpunom oksidacijom jedne molekule etanola nastaju tri molekule vode (i dvije molekule ugljikova dioksida, ali to u kontekstu ovog zadataka nije bitno). To znači da će množina vode nastale izgaranjem 1 kg etanola biti triput veća od množine etanola sadržanog u uzorku etanola mase 1 kg, pa ćeš zato množinu izračunanu u prvom koraku pomnožiti s tri.

Kada ti bude poznata množina nastale vode, trebaš je preračunati u masu. To ćeš učiniti tako da množinu vode pomnožiš s molarnom masom vode (koja iznosi 18,02 g/mol). Umnožak tih dviju vrijednosti predstavlja rješenje zadatka.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr