Dobar dan! Zanima me je li bolje upisati farmaciju ili molekularnu bitehnologiju? Više imam tendencija pri izučavanju gentike nego pri izučavanju lijekova. Ipak, mislim da je farmacija cijenjenija i plaćenija. Možete li mi dati neki savjet? Znate li kolika je prosječna plaća molekularnog biotehnologa? Također mi u obzir dolazi kemija znantvenog smjera, kao i molekularna biologija, iako znam da su znanstvena kemija i molekularna bioligija u našoj zemlji potplaćene. Znate li kolika su prosječne plaće kemičara i molekularnih biologa? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Matej Vuković mvukovic250505@gmail.com

Zaposlenje u bilo kojoj djelatnosti koja iziskuje visoko obrazovanje znači da će plaća vjerojatno biti iznadprosječna. S druge strane, visoko obrazovanje u prirodnim znanostima znači solidnu vjerojatnost da ćeš zaposlenje naći izvan Hrvatske. Ako je zarada primarni faktor odluke, onda je emigracija svakako primarni odabir, neovisno o konkretnoj struci, budući da još uvijek nismo dosegli zapadne standarde. Pored toga, uputno je birati privatni, a ne javni sektor, budući da su u njemu plaće obično osjetno veće.
Neke konkretne podatke o plaćama ne mogu dati jer ne znam kako ih naći (što ne znači da nije moguće naći ih). Raspone za određena zanimanja možeš potražiti npr. ovdje.

Moja bi sugestija ipak bila voditi se vlastitim interesima i (ne)sklonostima. Ako voliš eksperimentirati, rad u ljekarni bit će ti dosadan. Ako voliš pomagati i nemaš problema s jako puno ljudskog kontakta, rad u ljekarni bit će dobar izbor. Ako voliš rješavati probleme, ali cijeniš fiksno radno vrijeme i potpunu slobodu izvan njega, onda je industrija bolji izbor od znanosti, u kojoj je takoreći normalna stvar ostati u laboratoriju do kasno u noć ili raditi kroz vikend jer "eksperiment to traži".

Još poneko "karijerno" razmišljanje iz arhive E-škole naći ćeš ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com