Pozdrav! Zanima me ako mi možete objasniti zbog kojeg je točno razloga klorovodik dobro topljiv u vodi, te kakve veze to ima s vodikovim vezama, hvala!

Ime i prezime: Tina Čuljat culjat.tina@gmail.com

Klorovodik s vodom reagira: reakcijom vode i klorovodika nastaju oksonijev kation i kloridni anion. Kako su obje vrste ionske, a međusobno se mogu vezati vodikovim vezama, kakve mogu uspostaviti i s molekulama vode, može se očekivati da će se u njoj vrlo dobro otapati.
U principu, vodikove će se veze formirati i između pojedinih molekula vode i klorovodika, ali kod takovih kontakata zbiva se prijenos hidrona (vodikovog kationa, odnosno atomske jezgre) s klorovog na kisikov atom pa je poštenije govoriti o vodikovoj vezi između već spomenutih oksonijevih kationa i kloridnih aniona. Također, binarne adukte (supramolekule građene od dviju molekula) može se očekivati u plinovitoj fazi, dok će u tekućini svaka čestica sudjelovati u više vodikovih veza.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com