Kako izračunati duljinu elementarne ćelije,ako je zadan samo polumjer 136 pm (radi se o molibdenu)

Ime i prezime: Maja

Ako je zadan samo polumjer, nikako jer treba i podatak o tipu jedinične ćelije. Ako znamo ili nađemo podatak da molibden kristalizira u prostorno centriranoj kubičnoj ćeliji, onda si na papiru ili u glavi možemo skicirati kocku koja će u uglovima i centru imati atome molibdena (npr. ovakvu). Onaj atom u centru bit će u neposrednom kontaktu sa svim atomima u uglovima, što znači da duž bilo koje prostorne dijagonale imamo tri atoma u neposrednom kontaktu. To pak znači da će zbroj dvaju polumjerâ atomâ u uglovima te promjera atoma u centru biti jednak duljini prostorne dijagonale kocke. Drugim riječima, prostorna dijagonala te kocke četiri je puta dulja od polumjera atoma molibdena. Ako znamo duljinu prostorne dijagonale, onda možemo izračunati i duljinu stranice. Bude li s time problemâ, preporučam prisjetiti se Pitagorinog poučka te skicirati kocku i u njoj trokut čije su stranice brid kocke, dijagonala plohe i prostorna dijagonala kocke.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com