Pozdrav! Iz kemije za 8. razred, zanima me vezanje ugljikovog monoksida na hemoglobin. Znam da se ugljikov (ii) oksid bolje, tj. jače od kisika veže. Kako to svojstvo utječe na dopremu kisika u stanice? Hvala😀

Ime i prezime: Marta Drenjančević marta.drenja@gmail.com

Zamisli si da imaš grupu radnikâ koji prenose nekakav teret. I onda dođu neki slatki mačići i stanu se umiljavati oko radnikâ sve dok ovi ne ostave teret i uzmu mačiće u ruke. Što misliš, kako će ti mačići utjecati na prenošenje tereta?

Vrlo slično će djelovati i ugljikov monoksid na transport kisika, budući da se na karboksihemoglobin (hemoglobin na koji se vezao ugljikov monoksid) kisik ne može vezati.

Dodao bih ipak da ugljikov monoksid nije nimalo sladak i s njim se nije uputno igrati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com