1. Elektrolizom vodene otopine natrijeva klorida na anodi se izlučuje klor, a na katodi vodik. Prikažite reakcije na elektrodama 2. Što nastaje u anodnom prostoru i kako to dokazujemo? 3. Što nastaje u katodnom prostoru i kako to dokazujemo?

Ime i prezime: Lana benic

Inspiraciju za jednadžbe reakcija potraži među ovim odgovorima. Što se tiče dokazâ, hidroksidni se anioni mogu dokazati nekim indikatorom (npr. fenolftaleinom), vodik se može skupiti, zapaliti i onda npr. pomoću bezvodnog bakrovog(II) sulfata dokazati da je nastala voda, a za klor je najjednostavnije osjetiti njegov miris i pritom paziti da ne strada nos jer je klor otrovan. Alternativno i sigurnije, ako se izvoru klora približi vata natopljena otopinom kalijevog jodida, trebala bi se pojaviti smeđa boja joda, a ako ima još i škroba, onda se može očekivati modro obojenje. Kako to ne isključuje druge oksidanse, klor bi još trebalo uvesti u neku reducirajuću vodenu otopinu i onda joj dodati sreborovog nitrata da nastane bijeli talog srebrovog klorida.
Dosta očito, možda bi bilo bolje, umjesto da se iziskuje poznavanje svega toga napamet, opisati promjene i tražiti da ih se objasni.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com