Poštovani, ispričavam se na smetnji Zanima me je li Fe(OH)3 (u indeksu) kemijska formula za Željezov (III) oksihidroksid ili za nešto drugo. Unaprije hvala. Pozdrav, Lucija

Ime i prezime: Lucija

Fe(OH)3 je željezov(III) hidroksid. Željezov(III) oksid hidroksid bio bi FeO(OH). Ono što se dobije npr. reakcijom željezovih(III) soli i natrijeve lužine hrđanjem željeza ili nekim drugim procesom kojim se formira željezov(III) hidroksid, može imati različit sastav, a može se opisati formulom FeO(OH)(H2O)n, pri čemu n ovisi o uvjetima nastanka produkta i ne mora biti cijeli, pa čak ni strogo određen broj. Ako imamo neki stalan broj, onda možemo govoriti npr. o željezovom(III) oksidu hidroksidu mono-, di- ili trihidratu. Monohidrat sastavom odgovara željezovom(III) hidroksidu.
Poneku informaciju o željezovim(III) hidroksida možeš naći na pripadnom vikipedijskom članku.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com