molim; mozete li pojasniti sto je mer, monomer, polimer, definicije, građa, svojstva i strukturu. hvala Jelena

Ime i prezime: Jelena Škrljak cvisnjab@gmail.com

Polimer je molekula u kojoj se mnogo puta ponavlja jedna ili više temeljnih jedinki. Ako je temeljnih jedinki razmjerno malo, govorit ćemo o oligomerima, a ako znamo i točan broj, možemo ih i izravno imenovati (dimer, trimer, tetramer itd.). Ako postoji samo jedna temeljna jedinka, onda se radi o homopolimeru, a ako ih je dvije ili više, onda se radi o kopolimeru. Kod kopolimerâ temeljne jedinke mogu se ponavljati pravilno ili nepravilno, a postoje i tzv. blok-kopolimeri, u čijim strukturama postoje slijedovi građenih samo od određenih građevnih jedinki.
Ponavljajuća jedinka u polimerima zove se mer, dok se polazna tvar zove monomer. Kod adicijskih polimera mer i monomer imat će isti sastav (ne i istu elektronsku strukturu), dok će kod kondenzacijskih polimera mer i monomer biti različitog sastava jer se kondenzacijskom polimerizacijom nešto izlučuje (npr. voda). Polimeri mogu biti linearni ili razgranati, a među razgranatim polimerima postoji posebna klasa, tzv. dendrimeri, kod kojih se lanci granaju u svakom polimerizacijskom koraku, čime nastaju strukture koje podsjećaju na stabla.

Još poneku informaciju naći ćeš ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com