Poštovani, trebala bi pomoć u vezi sljedećeg zadatka. Zadane su 4 energije ionizacije nekog hipotetskog elementa X: 4eV, 10eV, 35eV i 230ev. A) koliko iznosi naboj iona hipotetskog elementa B) napiši jednadžbe koje opisuju procese koje odgovaraju drugoj energiji ionizacije za element X. Naznačite agregacijska stanja tvati. C) izračunajte koliko je energije u eV potrebno uložiti da bi element (ion) X imao elektronsku konfiguraciju najbližeg plemenitog plina. D) kako glasi odgovarajuća kemijska formula klorida elementa X. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Katarina Živković kzivkovic180@gmail.com

 


U prvom zadatku trebalo bi naglasiti da se traži naboj najstabilnijeg iona u spojevima. Ion, naime, može biti bilo kakav i npr. u plazmi ćemo stvarno vidjeti svakakvih iona. No, samo ćemo neke od njih naći i u kemijskim spojevima.
Logika kojom ćemo doći do tog iona u ovom zadatku vodi se time koliko energije treba uložiti u stvaranje iona, odnosno kako se ta energija mijenja od iona do iona. Ono što konkretno tražimo je kad energija ionizacije za neki stupanj ionizacije poraste bitno više nego što je porasla za prethodni stupanj. Ako iz četiriju zadanih brojki nije očito gdje je skok, preporučam računati omjere Ei(n+1)/Ein i vidjeti gdje taj omjer jako poskoči. Kad lociramo skok, možemo zaključiti da ćemo u spojevima najvjerojatnije naći ion koji se dobije neposredno prije tog skoka.

U drugom podzadatku trebalo bi definirati uvjete ionizacije jer se atomi mogu ionizirati na razne načine, i to u sva tri agregacijska stanja. Zbog toga je pomalo besmisleno tražiti agregacijska stanja. Napisat ću kako bi izgledala druga ionizacija u plinovitom stanju tj. u plazmi:

X+(g) → X2+(g) + e(g)

U trećem zadatku treba se prisjetiti da će najstabilniji ioni često imati elektronske konfiguracije plemenitih plinova. To znači da će trebati pozbrajati energije ionizacije za procese koji vode do nastajanja najstabilnijeg iona elementa X.

I konačno, u četvrtom zadatku treba samo prepoznati naboj najstabilnijeg iona elementa X i na osnovu toga zaključiti koliko će kloridnih aniona kompenzirati taj naboj.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija