poz, moze objasnjenje kako cemo raspoznati je li neki inhibitor ireverzibilan ili je nekompetitivan. Ne razumijem kako prepoznati razliku između dvije oprječne stvari? unaprijed hvala

Ime i prezime: petar ivković

Ireverzibilni inhibitori se trajno (npr. kovalentno) vežu za enzim, dok se nekompetitivni inhibitori vežu na pozicije koje nisu aktivna mjesta enzima pa se mogu vezati neovisno o tomu je li vezan supstrat. Te se dvije stvari ne isključuju, a pogotovo nisu oprečne.
Ako imaš kinetičke profile reakcija s enzimom i raznim koncentracijama inhibitora, onda možeš analizom tih podataka dokučiti tip inhibicije. Poneku korisnu informaciju naći ćeš ovdje i ovdje, ali preporučio bih uzeti u ruke neki udžbenik biokemije i pozabaviti se poglavljima o enzimskoj kinetici te porješavati barem nekoliko zadataka takve tematike. Ovo je u principu primijenjena matematika, tako da se ne može izbjeći izvođenje formula i rad s brojkama, a k tomu vrijedi i da se apstraktne ideje puno lakše razviju kroz rad s konkretnim podacima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com