1. Odredi broj reakcijskih pretvorbi za reakciju natrija s vodom pri čemu nastaju natrijeva lužina i vodik. U potpunosti je reagiralo 1,5 g natrija. 2. Iz računajte masu taloga nastaloga reakcijom 2,00 g otopljenog kalijeva jodida u vodenoj otopini i 1,50 g otopljenog olovljeva(II) nitrata u vodenoj otopini. Talog sadržava ione olova. Pozdrav, molim vas lijepo da riješite ova dva zadatka što prije i da pošaljete i postupak. Hvala <33

Ime i prezime: Antonia Filipović antoniafilipovic332@gmail.com

U prvom zadatku prvo trebaš napisati jednadžbu reakcije:

2 Na(s) + 2 H2O(l) → 2 NaOH(aq) + H2(g)

Nakon toga možeš na račun. Broj reakcijskih pretvorbi tj. broj elementarnih pretvorbi jednak je polovici broja utrošenih atoma natrija jer na svaku odlaze dva atoma:

N(pretvorbe) = N(Na)

= n(Na)∙L

= m(Na)∙L/M(Na)

L je Avogadrova konstanta.

U drugom zadatku opet trebaš početi s jednadžbom reakcije:

2 KI(aq) + Pb(NO3)2(aq) → PbI2(s) + 2 KNO3(aq)

Zatim treba procijeniti koji je reaktant limitirajući. To ćeš izvesti tako da za svaki odrediš maksimalan doseg tj. maksimalnu množinu elementarnih pretvorbi, što se izvodi tako da se izračunaju množine i podijele s pripadnim stehiometrijskim koeficijentima. Drugim riječima, trebaš odrediti što je veće: pola množine kalijevog jodida ili množina olovovog(II) nitrata.
Kad to odrediš, potrebno je samo još manji od tih dosega pomnožiti sa stehiometrijskim koeficijentom nastalog taloga, a potom i s molarnom masom taloga.

Još nekoliko korisnih primjera naći ćeš ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com