Kako nastaju oksidi metala?

Ime i prezime: Ema ema.markovic@skole.hr

Oksidi metalâ mogu se dobiti reakcijom metalâ s kisikom te pirolizom metalnih hidroksida, karbonata ili nitrata. Kod nekih metalnih oksida mogući su svi od spomenutih pristupa, kod nekih samo neki, a tu i tamo potrebno je dosta se pomučiti kako ne bi nastalo nešto drugo ili smisliti neki posve nov pristup. Primjerice, gorenjem nekih metala na zraku mogu nastati i nitridi, a kod drugih uz okside nastaju peroksidi ili superoksidi. Kod nekih metala oksidi su nestabilni pa se neopreznim grijanjem mogu raspasti na metal i kisik, dok neki drugi oksidi vrlo lako reagiraju s vlagom iz zraka pa ih treba ili pripravljati u suhoj atmosferi ili odmah spremiti da ne prijeđu u hidrokside. Neki metali mogu imati više različitih oksida, pri čemu će neke biti dosta teško dobiti.
Ako trebaš više informacija ili te zanima točno određeni metal ili metalni oksid, javi se opet s preciznijim pitanjem.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com