Molim pomoć u zadatku: U ind.alkoholu volumni udio etanola je 96% a ostalo je voda. Koji volumen vode treba dodati jednom kubnom dm industrijskog alkohola da bi se volumni udio etanola smanjio na polovicu? Rješenje je 1 dm3, a ja dobijem 0,96 dm3 - ne znam da li griješim. Molim Vas za pomoć! Hvala!

Ime i prezime: Diana Kralik kristina.kralik1@os.htnet.hr

Hm...

Ovaj zadatak može se riještiti tako da se pretpostavi stalnost volumena i njihova zbrojivost - da se sustav ponaša idealno. U tom slučaju pitanje je koliki mora biti konačni volumen smjese da bi u njoj volumni udio etanola bio 0,48. Početna smjesa je 960 mL etanola i 4 mL vode. Konačni volumen treba biti 960/0,48 = 2000 mL. Znači treba dodati 1000 mL iliti 1 dm3 vode.

Na žalost ovo je jedan od nesretnijih primjera jer za sustav voda etanol ne vrijedi zbrojivost volumena što problem udaljava od realnosti.

Pozdrav.

P.S.

Ide li Diana na natjecanje?

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr