U zataljenoje staklenoj cijevi nalazi se: NO2(g) i N2O4(g). Jedan od plinova je intenzivne žute boje, a drugi je bezbojan. Hlađenjem smjese nastaje N2O4(g). a) Na temelju strukturnih formula zaključite koji je plin obojen ako se smjesa plinova u cijevi uronjenoj u smjesu leda i soli obezboji. b) Što ćete vidjeti ako smjesu plinova zagrijete. c) Napišite termokemijsku jednadžbu reakcije i izračunajte reakcijsku entalpiju pretvorbe

Ime i prezime: Mia Horvatić lorena_si@yahoo.com

a) Kad nacrtaš strukturne formule vidiš da monomerne molekule (NO2) imaju nesparene elektrone. Takve molekule najčešće su obojene. S obzirom da hlađenjem nastaje N2O4 (dimer) tj., nastaje kemijska veza (baš fino kad treba spariti dva elektrona) stoga je dimer bezbojan, a monomer obojen.

b) Pojačanje žute boje (dapače bit će sve crvenije i crvenije), a to znači nastajanje monomera (disocijaciju, raspad dimera).

c) 2NO2(g) → N2O4(g) ; ΔH < 0.

Dimerizacija je egzotermna promjena - pogoduje joj hlađenje (Le Chatelierov princip).

Nemam na temelju čega izračunati promjenu entalpije.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr