Najvažnija ruda antimona je stibnit ili antimonit [antimonov(III) sulfid], mineral čelično sive do crne boje koji tvori prekrasne kristale. Antimon iz rude dobivamo redukcijom s elementarnim željezom pri čemu nastaje željezov(II) sulfid. Elementarni antimon je krt polumetal srebrno sive boje. Pri smrzavanju se širi te ga stoga koristimo u leguri s olovom i kositrom (82 % Pb, 15 % Sb i 3 % Sn) za dobivanje oštrih otisaka kalupa. M(Sb) = 121,75 g mol-1, M(S) = 32,064 g mol-1, M(Fe) = 55,847 g mol-1 a) Napiši jednadžbu kemijske reakcije dobivanja antimona iz antimonita (obvezno navedi agregacijska stanja reaktanata i produkata). b) Koliko antimona (u gramima) je moguće dobiti iz 42,9692 grama rude koja sadrži 90,00 % antimonita i 8,3771 grama elementarnog željeza? c) Napiši jednadžbu gorenja antimona u kisiku (obvezno navedi agregacijska stanja reaktanata i produkata).

Ime i prezime: Ana Horvatić lorena_si@yahoo.com

a)
Sb2S3(s) + 3Fe(s) -> 2Sb(l) + 3FeS(s)

b)
1. izračunaj maseni udio antimona u antimonitu pa s tim podatkom izračunaj masu antimona u zadanoj masi rude s 90,00 % antimonita
2. izračunaj masu antimona koji može nastati uz zadanu masu željeza prema gornjoj jednadžbi
3. rješenje je manja masa, pod 1 ili 2.

c)
4Sb(s) + 3O2(g) -> Sb4O6(s)

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr