Molim Vas da mi odgovorite što je to fusidinska kiselina (engl. fusidic acid) ili soda fusidat? Potrebna mi je kao lijek, ali ju nigdje kod nas ne mogu pronaći. U susjednim zemljama ju imaju u apotekama. Možda je tajna u tome da se na hrvatskom naziva drugačije? Hvala.

Ime i prezime: petar glodic peroglodic@net.hr

Lijekovi su vrlo ozbiljna stvar. Oni se ne kupuju na tržnici po preporuci susjeda, nego u ljekarnama po preporuci liječnika. Iskreno sumnjam da ti je neki liječnik u Hrvatskoj napisao recept za lijek kojega nema na Listi lijekova HZZO-a (Narodne novine 60/2003), a ako je to i učinio, onda njemu objasni da toga nema i zamoli ga da ti napiše recept za neki drugi lijek iz iste farmakoterapijske skupine (J01X...) ili da ti objasni kako da ga nabaviš.

Inače, natrijev fusidat (engl. sodium fusidate) je natrijeva sol fusidinske (ili fusidne, fusidične... oko toga se ni stručnjaci ne slažu :-) kiseline. Fusidinska kiselina se u medicini rabi kao atibiotik i, da ne ulazim u detalje, ima vrlo usko područje indikacija.

Zapamti: Uzimanje antibiotika bez dogovora s liječnikom ne dolazi u obzir! Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr