Molim vas da mi odgovorite što su to dušična mineralna gnojiva,kako se dobivaju,koliko vrsta ima i kako dokazati njihovu topljivost.Unaprijed Vam hvala.

Ime i prezime: Martina Magdalenić marti17@net.hr

Kao organska prirodna gnojiva koriste se stajski gnoj, guano (sasušeni ptičji izmet), kompost i još neka. Ili se izravno dobivaju od životinja ili biljaka, ili predstavljaju produkte razgradnje njihovih ostataka u prirodi.
Mineralna (umjetna) gnojiva su potpuno ili djelomično proizvedena industrijski od anorganskih sirovina (te sirovine mogu imati organsko podrijetlo). Sinteze dušičnih gnojiva najčešće polaze od amonijaka (dobivenog iz elemenata Haber-Boschovim postupkom). Oksidacijom amonijaka proizvodi se i dušična kiselina. Reakcijom amonijaka i dušične kiseline nastaje amonijev nitrat, vrlo važno dušično gnojivo. Ostala su amonijev hidrogenfosfat, amonijev sulfat, amonijak, urea (CO(NH)2) i druga. U mnogo široj upotrebi no danas nekada je bila čilska salitra (natrijev nitrat) čija su najpoznatija nalazišta u sušnim predjelima Čilea.
Za više o gnojivima pogledaj u enciklopediji (najbolje tehničkoj), a možda će se naći još koja korisna knjiga u knjižnici.

Ne znam kakav bi bio problem s dokazivanjem topljivosti dušičnih gnojiva u vodi. Uzmeš litru vode, žličicu gnojiva, promućkaš i gotovo.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr