Atom argona i ioni sumpora, klora, kalija, kalcija i skandija imaju jednaku elektronsku konfiguraciju. Molim vad da ih poredate prema porastu radijusa i objasnite mi kako se to radi kada nisu u istoj periodi ni skupini. Zahvaljujem.

Ime i prezime: Sanja Načinović sanjan@net.hr

Ovi atomi i ioni imaju isti broj elektrona u elektronskom omotaču, ali se razlikuju po naboju jezgre koji je jednak atomskom broju. Kad neutralan atom izgubi elektron, pomakne se ravnoteža između međusobnog odbijanja elektrona i privlačenja od strane jezgre te se elektroni približe jezgri. Zato je radijus kationa to manji što je nabojni broj veći. S anionima je obratno - primanjem elektrona volumen atomu raste. Na radijus će utjecati okruženje atoma, nije svejedno koliko i kojih atoma je raspoređeno uokolo, no to su već finese.
Primjer: radijus atoma i ionskih vrsta sumpora
S2- - 184 pm
S - 104 pm
S4+ - 37 pm
S6+ - 29 pm

S tvojim zadatkom je otprilike isto. Elektroni su prosječno bliže jezgri s više protona (kao da atomu argona dodajemo ili oduzimamo protone). Zato bismo atom argona i one ione po rastućem radijusu poredali ovako:
Sc3+, Ca2+, K+, Ar, Cl-, S2-
Pronašao sam u literaturi njihove radijuse
Sc3+ - 75 pm
Ca2+ - 100 pm
K+ - 138 pm
Ar - 174 pm
Cl- - 181 pm
S2- - 184 pm
Eto, slaže se.

(Podaci o radijusima preuzeti su iz knjige Lj. Kovačević, I. Žugaj, Kemijski elementi, Media sci, Zagreb, 1996.)

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr