Ako su rentgenske zrake elektromagnetsko zračenje je li njihova valna duljina manja ili veća od valne duljine svjetlosti? Kako se to može dokazati? Što je to područje homogeniteta intermetalnog spoja? Od kuda je izvedena formula lambda(valna duljina)=hc/E ?

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_57062@yahoo.com

1)
Rentgenske zrake pripadaju elektromagnetskom spektru, kao i vidljive, ali su mnogo, mnogo kraćih valnih duljina. Najkraću valnu duljinu u vidljivom dijelu spektra ima ljubičasta svjetlost, oko 420 nm, a valna duljina rentgenskog zračenja je još oko 1000 puta kraća. Kad ga je otkrio, godine 1895., Wilhelm Konrad Röntgen nije znao radi li se o česticama ili valovima. Ubrzo su fizičari pridružili rentgenske zrake spektru elektromagnetskog zračenja, ali su se i dalje dvoumili oko pripadne valne duljine.
Valnu prirodu svjetlosti lako je dokazati difrakcijom na optičkoj mrežici. Mrežica se sastoji od niza zareza koji su međusobno razmaknuti otprilike za valnu duljinu zračenja (nekoliko stotina do nekoliko tisuća ureza po milimetru). Refleksija od optičke mrežice nije jednolika u prostoru, već se u nekim smjerovima interferencijom intenzitet zračenja pojačava, u drugim smjerovima smanjuje. Koliko god pokušavali, znanstvenici nisu uspjevali izraditi rešetku na kojoj bi difraktirale rentgenske zrake. Od prije se pretpostavljalo da su atomi i molekule u kristalima pravilno poredani u prostoru (na primjer). I tako je Maxu von Laueu palo na pamet da isproba kristal kao difrakcijsku mrežicu za rentgenske zrake. Pokus je uspio (izveli su ga W. Friedrich i P. Kniepping 1912. godine), a od tada se na istom načelu određuju određuju kristalne strukture. Neću više pisati o kristalima i rentgenskim zrakama jer ćeš u svakoj knjizi iz anorganske kemije (ako ne u tvom udžbeniku, a onda u onome za drugi razred – mi smo to spominjali već u prvom razredu) pronaći puno detaljnije opise.

Spektar elektromagnetskog zračenja.

2)
Ne znam što je ‘područje homogeniteta intermetalnog spoja’. Vjerojatno se odnosi na opis faznog dijagrama ili na opis kristalne strukture.

3)
Za elektromagnetsko zračenje vrijede dva izraza:
c = ν λ
c- brzina svjetlosti, ν - frekvencija, λ - valna duljina