Mozete li mi objasniti da li se pri skrućivanju jednog mola neke tvari oslobodi manje ili više topline nego pri kondenzaciji pare te iste tvari u tekućinu? Unaprijed hvala !

Ime i prezime: Lorena Dotur lorena_si@yahoo.com

Obično je entalpija isparavanja veća od entalpije taljenja, no ja bih rekao da to ovisi o tvari: postoje tvari kod kojih je entalpija isparavanja veća od entalpije taljenja i one druge kod kojih je obrnuto. Nisam 100 % siguran, ali mislim da je tako. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

U međuvremenu sam malo potražio po tablicama podatke o entalpijama isparavanja i taljenja raznih tvari, i nisam našao niti jednu tvar za koju bi entalpija taljenja bila veća od entalpije isparavanja. Razgovarao sam i s kolegama, i složili smo se da je malo vjerojatno da takva tvar postoji. Entalpija faznog prijelaza ovisi o razlici entropije pojedinih faza, a ta je razlika veća između plina i tekućine nego između tekućine i kristala.

Odgovor na tvoje pitanje dakle glasi: Za najveću većinu tvari, ako ne i za sve tvari, vrijedi da se pri njihovom skrućivanju (kristalizaciji) oslobađa manje topline nego pri kondenzaciji pare te iste tvari u tekućinu.

Hvala na zanimljivom pitanju i pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr