Zapto je sumporovodik pri sobnoj temperaturi plin iako mu je molekulska masa veća od molekulske mase vode? Ako petlju od bakrene žice preko koje smo zavezali konac umočimo u otopinu detergenta na njoj će nastati opna. Ako probušimo jednu polovicu opne promijenit će se površina druge polovice i oblik koji zauzima nit konca. Zašto?

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_57062@yahoo.com

1)
Molekule H2O i H2S su sličnog oblika (kao vrlo rašireno slovo V) i karaktera. Između molekula javljaju se van der Waalsove i vodikove veze. Jakost van der Waalsovih veza ovisi o veličini molekule. Sumporov je atom veći od kisikovog pa su van der Waalsove veze između molekula H2S jače. S druge strane vodikova je veza jača između vrlo polarnih molekula vode (kisik je elektronegativniji). Kad se sve zbroji – u vodi se molekule čvršće drže na okupu.

2)
Jedan od starijih odgovora vezanih uz napetost površine.
Opna unutar prstena ima vrlo veliku površinu. Iako sapun i detergenti olakšavaju nastajanje opne, to je i dalje iznimno nestabilno stanje. No za prekidanje opne treba uložiti rad jer na mjestu prekida privremeno se poveća površina. Zato opna može postojati neko vrijeme (npr. dok ne ispari suviše vode).
Rezultanta sila na konac u prstenu je nula. Kad s jedne strane opna od sapunice pukne, na drugoj se strani otopina skupi u opnu manje površine ili čak kapljicu zbog napetosti površine i povuče konac.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr