Na koji naćin možemo rastaviti zrak na sastojne dijelove?

Ime i prezime: Mihovil Bek ivan.bek@vz.tel.hr

Rastavljanje smjese tvari na čiste tvari naziva se frakcioniranje, a to je postupak kod kojeg iz smjese određenim postupkom izdvajamo jedan dio, frakciju, što po potrebi možemo ponavljati više puta dok frakcija ne dobije karakteristike čiste tvari. Frakcioniranje čvrstih tvari vrši se sljedećim postupcima: otapanje, filtriranje, sedimentacija i dekantacija, centrifugiranje, dijaliza, flotacija, magnetsko odjeljivanje, itd. Frakcioniranje tekućih i plinovitih smjesa vrši se: destilacijom (frakciona destilacija), kondenziranjem, sublimacijom, frakcionom difuzijom, termo difuzijom, itd.

Kad govorimo o zraku kao smjesi plinova od kojih najveći dio čine dušik, kisik i argon rastavljanje se vrši frakcionom destilacijom koja se zasniva na različitim temperaturama vrelišta ovih triju tvari. Postupak se vrši u koloni za frakcionu destilaciju u koju se uvodi tekući zrak. Podizanjem temperature prvo dolazi do isparavanja dušika koji ima najnižu temperaturu vrelišta (-195,6 °C), zatim argona (-185,24 °C), te na kraju kisika -182,8 °C).

Odgovorio: Goran Stefanic   stefanic@rudjer.irb.hr