Može detaljno objašnjenje za ovaj zadatak: Žarenjem vapnenca nastaju živo vapno i ugljikov dioksid. Izračunajte postotak iskorištenja te reakcije ako se iz 30,7g vapnenca dobije 11,7g ugljikovog dioksida. Hvala.

Ime i prezime: Ne znam Nezneznam77@gmail.com

Iz jednadžbe reakcije:

CaCO3 → CaO + CO2

vidimo da je broj molekula ugljikovog dioksida koje nastaju reakcijom jednak broju utrošenih formulskih jedinki kalcijevog karbonata:

N(CO2) = N(CaCO3)

Isti odnos vrijedi i za množine jer je množina ono što dobijemo kad broj podijelimo s Avogadrovom konstantom:

N(CO2)/L = n(CO2)

N(CO2) = n(CO2)·L

Slično:

N(CaCO3) = n(CaCO3)·L

Iz toga slijedi:

n(CO2)·L = n(CaCO3)·L

odnosno:

n(CO2) = n(CaCO3)

Odnos mase i množine definiran je preko molarne mase:

M(CO2) = m(CO2)/n(CO2)

n(CO2) = m(CO2)/M(CO2)

Slično:

n(CaCO3) = m(CaCO3)/M(CaCO3)

S time možemo u polaznu jednakost:

m(CO2)/M(CO2) = m(CaCO3)/M(CaCO3)

Taj nam izraz omogućuje da izračunamo tzv. teoretski prinos tj. masu produkta koji bi se dogodio kad bi se sav limitirajući reaktant potpuno preveo u produkt. Stvarnost nas počesto neugodno iznenadi po tom pitanju pa količine produkata budu nešto manje. Da bismo izrazili koliko smo produkta dobili u odnosu na očekivanu količinu, koristimo iskorištenje reakcije, koje je definirano kao omjer stvarnog i teoretskog prinosa reakcije:

η = m(produkt)/mmax(produkt)

mmax(produkt) će u ovom slučaju biti teoretska masa ugljikovog dioksida, dakle rješenje jednadžbe:

mmax(CO2)/M(CO2) = m(CaCO3)/M(CaCO3)

Još poneku korisnu informaciju možeš naći ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com