Možete li mi objasniti ovaj zadatak iz mature 2010. ? Kemijskoj reakciji koja se zbiva pri temperaturi od 0 °C i tlaku od 101 325 Pa odgovara sljedeća jednadžba kemijske reakcije: A(g) + 2 B(s) → 3 C(g). Koliko će litara produkta nastati ako potpuno izreagiraju 2 mola jedinki plinovite tvari A?

Ime i prezime: Ivana Sirovec isirovec16@gmail.com

Ako su potpuno izreagirala 2 mola tvari A, nastalo je triput više tvari C, dakle 6 mola. Ako znamo tlak i temperaturu, možemo izračunati i volumen tog produkta, i to pomoću jednadžbe stanja idealnog plina:

V = n·R·T/p

Oni koji pamte brojke mogu primijetiti i da je tzv. standardni molarni volumen, koji iznosi 22,4 L mol−1 definiran upravo za tlak od 101325 Pa i temperaturu od 0 °C. To bi trebalo pojednostavniti račun.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com