Dobar dan! Imam samo jedno pitanje oko valencija, posebice valencije klora. Inače sam naučila da je valencija elemenata 17. skupine PS-a uvijek I, a susrela sam se s jednim kemijskim spojem - klorovim(V) fluoridom i nije mi baš jasno zašto je tu valencija klora V pa ako biste mi to mogli ukratko objasniti. Hvala!

Ime i prezime: Maja S. maja.sestaric@gmail.com

Vrlo ukratko mogu reći da valencija elemenata 17. skupine nije uvijek 1, nego može biti i 3, 5 ili 7.

Tipičan primjer grupe spojeva u kojima klor ima različite valencije su oksokiseline klora, o kojima ponešto možeš čitati ovdje.

O valencijama ćeš pak nešto naći ovdje i ovdje, a o oksidacijskim brojevima, koji su modernija nadogradnja valencija, ovdje. Pored toga, možeš i potražiti što još ima u arhivi tako da u tražilicu napišeš "valencij" ili "oksidacijski broj".

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com