Molim Vas da mi napišete zašto neki spojevi imaju niže talište od ostalih, s obzirom na vezu? Odnosno, igra li u kovalentnoj vezi neku ulogu broj zajedničkih el. parova (trostruka, dvostruka, jednostruka veza)te ovisi li o tome ima li neki spoj niže ili više talište? Unaprijed puno hvala... P.S. stranica vam je super...

Ime i prezime: Irena Akmačić irena_akmacic@hotmail.com

Dvostruka veza je jača od jednostruke i trostruka od dvostruke, ali prilikom taljenja kristala građenih od pojedinačnih molekula (kao što su kruti CO2, CH4, H2O, HCl, I2, N2,...) kovalentne se veze ionako ne kidaju. Stoga ne postoji izravna veza između temperature tališta i vrste kovalentnih veza u molekulskim spojevima. Druga je stvar što dvostruka ili trostruka veza na mjestu jednostruke mijenja strukturu molekule, njen 'izgled', pa time utječe na slaganje molekula u kristalu. U tom slučaju rijetko možemo pogoditi, čak i uz poznavanje strukture molekule, hoće li se talište spustiti ili porasti. Npr. za razliku od masti, ulja su tekuća pri sobnoj temperaturi zbog dvostrukih veza u molekulama, a talište ciklopenta-1,3-diena (2 dvostruke veze) više je od ciklopentena sa samo jednom dvostrukom vezom.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr