Možete li mi reći kakva je to kondenzirana strukturna formula, kAko iz molekulske formule,npr. C2H6O napisati sažetu strukturnu formulu(kako si to odrediti).Kako glasi formula za propanal i propilklorid?

Ime i prezime: Katja Ščavničar bios@ck.htnet.hr

(1) Kondenzirana (ili sažeta) strukturna formula je takva strukturna formula u kojoj ne crtamo sve veze, nego samo one koje su bitne da bismo shvatili kakva je struktura dotičnog spoja. Primjer: etanol, CH3-CH2-OH; nacrtali smo samo dvije veze, ali i to je dovoljno da shvatimo da se npr. kisik ne nalazi između dva atoma ugljika, dakle imamo informaciju o strukturi.

(2) Iz molekulske formule općenito ne možeš napisati strukturnu, jer molekulska formula ti kaže samo koliko ima atoma određene vrste u nekoj molekuli, ali ne i to kako su oni spojeni.

(3) Sažeta strukturna formula propanala je CH3-CH2-CHO, a molekulska formula: C3H6O. Međutim, postoje i drugi spojevi čija je molekulska formula C3H6O, npr. aceton (ili propanon), CH3-CO-CH3.

Molekulska formula propil-klorida je C3H7Cl. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr