Hy! Je li CaCO3 netopljiva sol? Može li CaCO3 nastati miješanjem dviju otopina i kojih? Pozdrav

Ime i prezime: Katja Ščavničar bios@ck.htnet.hr

Kalcijev karbonat može se smatrati netopljivom soli, u vodi mora se naglasiti. Iako se niti jedna tvar za bilo koje otapalo ne može smatrati potpuno netopljivom, jer to bi zančilo da u tom otapalu nema niti jedne jedinke krute tvari koja je u dodiru s otapalom. Ali to već postaje lagano filozofsko pitanje. Praktično, tvar se može proglasiti netopljivom u nekom otapalu ako se ne može nekom metodom utvrditi prisutnost otopljene tvari i 'navodnoj' otopini. To će pak onda ovisiti o odabranoj metodi i cijela priča oko netopljivosti ostaje pomalo neodređena.

Kao primjer mogu navesti da će netko smatrati jod netopljivim u vodi dok je pretjerano očito da je ta 'čista voda' žuta što znači da se nešto joda zaista otopilo u vodi.

Pomiješaš li bilo koje dvije otopine, jedna koja sadrži kalcijeve ione, a druga karbonatne, taložit će se kalcijev karbonat. Nije baš za očekivati da ćeš složiti takvu kombinaciju otopina da se pojavi neka sol koja će biti netopljivija od kalcijevog karbonata, ali i to je moguće.

Uzmi recimo, otopine kalcijevog klorida i natrijevog karbonata.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr