Trebam napisati referat o univerzalnim indikatorima, a u mojoj knjizi baš ne piše puno o tome. Po čemu su uopće univerzalni indikatori drugačiji od ostalih? Molim pomozite!

Ime i prezime: Matea Šandor Matea.Sandor@public.srce.hr

Obični indikatori u pravilu pokazuju samo jednu promjenu boje pri točno određenom pH. Pretpostavimo (izmišljeni primjer!) da je neki indikator crven pri pH > 8 a bezbojan pri pH < 8. Ako ispitujemo neku otopinu i vidimo da naš indikator pokazuje crvenu boju, mi tada znamo da je pH ispitivane otopine veći od 8, no je li on 9, 10, 11... ne znamo. E sada pretpostavimo da imamo neki drugi indikator koji je plav pri pH > 9 a bezbojan pri pH < 9. Ako pomiješamo prvi i drugi indikator onda će ta smjesa pokazivati ljubičastu boju (plavo + crveno) pri pH > 9, crvenu u području između pH 9 i 8, i bezbojnu pri pH < 8. Ako načinimo smjesu tri indikatora dobit ćemo još finije prijelaze boja. Dodajmo tome činjenicu da postoje i takvi indikatori koji pokazuju dvije, pa i više promjena boje.

Sada već naslućuješ odgovor: univerzalni indikator je zapravo smjesa više indikatora čija boja je rezultat doprinosa boje svake pojedine komponente pri određenom pH. Primjer sastava jednog univerzalnog indikatora vidi ovdje.

Univerzalni indikatori su često kupovni (komercijalni) proizvodi čiji točan sastav nije poznat jer ga proizvođač čuva kao poslovnu tajnu. Uz univerzalni indikator je priložena tablica pomoću koje se iz boje indikatora određuje pH otopine. Našao sam negdje i podatak da se prvo spominjanje univerzalnog indikatora veže uz ime nizozemskog kemičara H. M. van Urka 1928. godine (nisam siguran je li to točno).

Da moram napisati referat o univerzalnim indikatorima, ja bih ga koncipirao ovako:

- općenito o indikatorima (definicija i vrste)
- pregled pojedinih indikatora (metiloranž, fenolftalein..., strukturne formule protoniranih i deprotoniranih oblika, njihova boja i pH prijelaza dakle nešto kao ovo)
- definicija univerzalnih indikatora (ovo gore samo malo opširnije)
- pregled komercijalno dostupnih univerzalnih indikatora uz priložene tablice boja.

I to bi bilo to. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr