Molim vas da mi ovo izjednačite: 1) H2O + KMnO4 + H2SO4 NASTAJE K2SO4 + H2O + MNSO4 + O2 2) Cu+ HNO3 NASTAJE Cu(NO3)+ NO + H20 POZDRAV

Ime i prezime: IVANA LELAS ivana.lelas@st.htnet.hr

Mada nisam siguran da na ovakvo pitanje treba odgovoriti -stara kineska poslovica veli da gladna čovjeka treba naučiti pecati ribe želi li ga se nahraniti - ipak probat ću spojiti poslovicu i odgovor. :)

U prvoj jednadžbi je jedan pogrešan reaktant. Umjesto vode vjerojatno je vodikov peroksid.

H2O2 + KMnO4 + H2SO4 → MnSO4 + O2 + K2SO4 + H2O

Ovakvu jednadžbu teško je uravnotežiti nasumce (metodom pokušaja i pogreške). Valja znati neku od sofisticiranijih metoda za izjednačavanje jednadžbi kemijskih reakcija. Najčešće metode su (osim već spomenutog pokušaja i pogreške):

ion-elektron metoda i metoda oksidacijskih brojeva.

(U našim se školama na žalost ove dvije metode vrlo često uče pomiješane što nije dobro! Svaka od metoda ima svoju namjenu i povezuje drugačija znanja.)

Više o njima možeš naći u našoj rubrici Kemijski udžbenik. Osim njih jednadžbe kemijskih reakcija uravnotežuju se iteracijskom metodom, matričnom metodom...

U svakom slučaju u navedenoj jednadžbi prvo treba prepoznati što s čim reagira i koja je uloga kojeg reaktanta.
Reakcija se zbiva u otopini pa su ionski spojevi disocirani. U ovom slučaju reagiraju vodikov peroksid (H2O2) i permanganat ion (MnO4-) te nastaju kisik i voda i manganov(II) ion (Mn2+). Kiselina je tu radi pretvaranja kisika iz permanganat iona u molekule vode.

Kad bi to čovjek prepoznao onda je dalje lako!

Da vidimo što možemo metodom pokušaja i pogreške?! Tu je važno nanjušiti dobar start inače ne ide. Probajmo ovako (ujedno i neki začetak iteracijske metode); počnimo izjednačavati ono što imamo i nastavimo dalje kako se stvari razvijaju.

Osobno ovo zovem brojke i slova. :)

1) Na desnoj strani je 2 slova K (K2SO4) a na lijevoj samo jedno - to bi trebalo izjednačiti.

2) Stavim li lijevo ispred slova K koeficijent 2 sad imam lijevo i dva Mn, a desno samo jedan - e pa treba i to izjednačiti.

3) Sad pak imam desno tri sulfat iona (SO42-), a lijevo samo jedan znači treba staviti desno 3 ispred H2SO4.

4) To je sređeno, međutim, lijevo je u KMnO4 sada 8 slova O (2KMnO4). Za njih je rečeno da se pretvaraju u vodu - onda desno teba staviti 8H2O

5) Eh, sad za kraj još valja izjednačiti broj slova H - desno ih je 16 (8H2O), a lijevo 6 (3H2SO4).
Više se s kiselinom ne da dodavati vodike jer će se poremetiti broj sulfat iona!
Preostaje još samo jedno rješenje izjednačiti njihov broj pomoću vodikovog peroksida. Kako ih nedostaje još deset treba staviti 5H2O2 pa shodno tomu i desno staviti 5 ispred O2.

I to je to.

5H2O2 + 2KMnO4 + 3H2SO4 → 2MnSO4 + 5O2 + K2SO4 + 8H2O

Kako je i druga jednadžba objašnjena u našoj rubrici Kemijski udžbenik preporučujem izučavanje njenog sadržaja.

P.S.

U tvojim godinama primjerenije bi bilo problem zadati kao reakciju permanganat iona i vodikovog peroksida, dakle u ionskom obliku. No što je tu je pogledaj odgovarajući tekst u rubrici Kemijski udžbenik i hrabro (možda neće biti lako, ali sigurno se da, a puno ćeš naučiti).

Svrha ion elektron metode je osim izjednačenja jednadžbe, naučiti razlikovati ionske i neionske spojeve, raspisivati jednadžbe u ionskom obliku, preopoznavati jedinke koje reagiraju za razliku od onih koje su tu samo radi očuvanja naboja (sulfat ili kalijev ion u gornjoj reakciji). I prije svega primjeniti na jednadžbu kemijske reakcije zakone o očuvanju mase i naboja.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr