Što su vodikove veze,što je voda,što je polarnost?gdje mogu naći referate o tome?

Ime i prezime: Ivan Colarić ivan.colaric@zg.hinet.hr

(1) Vodikove veze su privlačne interakcije između atoma vodika povezanog na elektronegativni atom jedne molekule s elektronegativnim atomom druge molekule.

Primjeri: (crticama su označene kovalentne veze, a točkicama vodikova veza)

2 molekule vode:

H-O-H....OH2

molekula vode i molekula amonijaka:

H2N-H....OH2

ili

H-O-H....NH3

O vodikovim vezama na primjeru alkoholâ sam pisao ovdje.

(2) Čudi me tvoje pitanje "što je voda". Ako imaš mlađeg brata ili sestru, pitaj njih što je voda, i siguran sam da će ti dati neki suvisli odgovor, npr. voda je tekućina koja curi iz slavine, ili voda je tekućina koju najčešće pijemo i sl. To što u kemiji o vodi učimo i neke druge činjenice, ne bi smjelo biti razlogom da zaboravimo ono osnovno što smo o vodi naučili još kao djeca. Kemija samo nadopunjuje naše znanje stečeno svakodnevnim iskustvom.

Kemijski gledano, voda je divodikov monoksid, H2O, pri sobnoj temperaturi je bistra prozirna tekućina gustoće 1 g/cm3, ledišta 0 ºC i vrelišta 100 ºC. Voda u čvrstom stanju (led) ima manju gustoću od tekuće vode, i tu pojavu nazivamo anomalija vode. No sve to možeš naći u većini udžbenika kemije.

(3) O polarnosti smo dosta pisali na e-školi kemije, vidi npr. ovdje.

(4) Ne znam gdje možeš naći referat o svemu ovome, no mislim da na e-školi, u udžbenicima kemije i u Tehničkoj enciklopediji imaš sasvim dovoljno podataka da ga i sam napišeš. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr