Kako da znam koje je od ovih spojeva:molekula kemijskih spojeva i formulska jedinka:CuO,SO3,NH3,CaBr2,CO,Al2O3,CO2,NO,FeCl3,Na2O,ZnCl2,NO2,CuS. Hvala!

Ime i prezime: Sandra Vuletić vinko.vuletic@sb.htnet.hr

Ovdje treba razlikovati ionske od neionskih (molekulskih) spojeva.

Za tebe će vrijediti jednostavno pravilo (ono je grubo, nije apsolutno, no sedmaš ga može bez straha primjenjivati.

Spojevi metala i nemetala u pravilu su ionski spojevi. Njihov sastav uobičajeno je opisati empirijskom formulskom jedinkom.
Spojevi između nemetala u pravilu su molekulski spojevi. Njih većinom opisujemo molekulskim formulama.

Stoga su molekule SO3, NH3, CO, CO2, NO i NO2, a sve napisane formule su formulske jedinke! Razlika je u tome što su ove koje sam ti izdvojio molekulske formule, a ostale empirijske formule. Molekulske i empirijske formule dvije su vrste formulskih jedinki!

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr