Pomozite mi molim vas s ovim zadatkom,jer prvi put čujem za ovo: Konstanta ravnoteže za za reakciju N2O4(g)-2NO2(g) pri 50 stupnjeva celzija iznosi Kp=664 mmHg.Tlak plinske smjese iznosi 498 mmHg.Koliko je posto dimernih molekula dušikova(IV)oksida disociralo?(1 mmHg=133,32 Pa)

Ime i prezime: Darjan Petrić darjan.petric@zg.hnet.hr

Postavimo zadatak
jednadžba reakcije: N2O4(g) <=> 2NO2(g)
temperatura: t = 50 °C
plinska konstanta ravnoteže: Kp = 664 mmHg
ukupan tlak: p = 498 mmHg

traži se: udio disociranih molekula (stupanj disocijacije)

1) plinska konstantaravnoteže za gornju reakciju:

a)

p(NO2), p(N2O4) – tlakovi komponenti u ravnoteži

2) ukupan tlak plinske smjese jednak je zbroju parcijalnih tlakova svih sastojaka smjese:

b)
p = p(N2O4) + p(NO2)

3) stupanj disocijacije α je omjer broja disociranih molekula prema ukupnom broju molekula prije disocijacije (kao da je reakcija započeta s čistim N2O4)

Ndis(N2O4) – broj disociranih molekula
N0(N2O4) – broj molekula prije disocijacije
N(N2O4), N(NO2) – broj molekula u stanju ravnoteže

još nešto:
- jedna molekula N2O4 disocira u dvije molekule NO2 pa je Ndis(N2O4) = ½ N(NO2)
- ukupan broj molekula prije disocijacije zbroj je disociranih i nedisociranih molekula: N0(N2O4) = Ndis(N2O4) + N(N2O4)
- broj molekula u plinu zatvorenom u isti volumen (N2O4 i NO2 se nalaze u istoj posudi) proporcionalan je tlaku pa ćemo brojnost zamijeniti tlakom

c)

Ovo je sustav s tri jednadžbe (a, b, c) s tri nepoznanice, znači da se može riješiti. Tlakove ne moraš preračunavati u pascale jer će se jedinice ionako pokratiti.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr