Možete li mi reći kako se dobivaju neki indikatori (iz kojih sirovina), npr. lakmus,bromtimolno modrilo imetilno crveno te kako iz elementarne žive i joda mogu dobiti [HgI4]2- ion za dokazivanje NH4+ iona? Pozdrav.

Ime i prezime: Deana Probojčević deana@yahoo.com

Indikatori
Neki indikatori priređuju se iz prirodnih sirovina. Lakmus se primjerice prilično kompliciranim postupkom dobiva iz nekih vrsta lišajeva. I sok crvenog kupusa može poslužiti kao indikator. Indikatori su u biti boje čija struktura, prema tome i »obojenost« ovisi o nekim vanjskim faktorima. Metil-oranž i mnoštvo drugih indikatora sintetiziraju se poput ostalih umjetnih boja. Sirovine su najčešće ugljen, nafta i neki jednostavni anorganski spojevi.

Dokazivanje amonijaka
Zašto bi koristila elementarnu živu i jod? Tetrajodomerkurat(II) nastaje kad se pomiješaju lužnate otopine živina(II) jodida i kalijeva jodida (Nesslerov reagens).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr