Kakva je zasićenost otopine iznad iskristalizirane soli? O kakvoj se ravnoteži radi? (Ako može opis ravnoteže) Zašto natrijev klorid ne potiče kristalizaciju? Unaprijed zahvaljujem!

Ime i prezime: Irena Šlibar irena.slibar@zg.htnet.hr

Imaš li otopinu iznad taloga i tvar se više ne otapa postigla si ravnotežno stanje. Otopina je zasićena. Zbog toga ni dodani NaCl ne potiče kristalizaciju (nadam se da se pitanje odnosi na dodatak soli u otopinu soli u kojoj ima taloga, jer inače priča može biti drukčija). Takvo stanje ravnoteže zovemo dinamička ravnoteža.

Možeš pisati:

NaCl(s) → Na+(aq) + Cl-(aq) (otapanje)

Na+(aq) + Cl-(aq)→ NaCl(s) (taloženje)

Brzine kojima se zbivaju ove promjene su jednake. Stoga, koliko se taloga otopi toliko ga i nastane.
Sustav (nikad) ne miruje u njemu se zbiva stalna promjena samo tu promjenu ne možemo opaziti u makro smislu (masa taloga ostaje stalna jedino se jedinke u njemu i otopini zamjenjuju).

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr