što je to kurkuma papir i za što se koristi?

Ime i prezime: Jasna Mikačević jmikacevic@inet.hr

Jednostavno rečeno to je indikatorski papir.

Curcuma je biljna vrsta reda Scitaminae koja uključuje šafrane (eng. turmeric znači kurkumu ili indijski šafran.

Turmeričnu kiselinu dobivamo oksidacijom turmerola (vjerojatno ga ima puno u šafranu).

Turmerični (kurkuma) papir je papir impregniran turmeričnom kiselinom. Koristi ga se kao indikator alkalnih tvari (otopina) koje mu mijenjaju boju iz žute u smeđu (crvene).

Pa još malo o kurkuminu.

Kurkumin je prirodni β-diketon poznat i pod imenom Prirodno žuto. Sastojak je biljke Curcuma Longa, Linn. Prvi ga je izolirao Lampe (Ber. 51 (1918) 1347), a detaljniji opis dao je Kaiser Dieterle (Arch. Pharm. 270 (1932) 413).
Samom kurkuminu poznata je i kristalna i molekulska struktura [H. H. Tonnesen, J. Karlsen i A. Mostad, Acta Chem. Scand. Ser.B 36 (1982) 475].
Podaci su dobiveni pri 121 K.
Kristalići su crvenkasto žute prizme.
Sustavno ime kurkumina je:

1,7-bis(4-hidroksi-3-metoksifenil)heptan-1,6-dien-3,5-dion

Molekulska formula: C21H20O6

Strukturni dijagram:

Ako je pak riječ papir upala namjesto riječi papar! E ima i za to lijeka. :))

Za kurkumin je poznato da ima antiupalno djelovanje na gastrointestinalne poremećaje.
No u medicinskom smislu uporaba je i puno šira.

Šafran je antički i tradicionalan istočnjački začin, a rabi ga se u medicinske i začinske svrhe pisano još od 600 godine prije Krista. Marko Polo ga je opisao u svojim zapisima iz 13. stoljeća.

Također ima biljka koja upravo nalikuje na šafran, a ipak nije šafran. Jako je štovana i ima je u svim hranama, a i skupa je. U svakoj kulturi ima svoje ime što možeš provjeriti po rječnicima i Internetu.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr