Joj pardon ... Mislio sam na vermikulit , ne na verkikulit ... To je navodno neka tvar koja se dobiva iz nekog minerala ( eng. mica ) ... U nekim državama se može naći u svakom hortikulturalnom dućanu ... Kod nas toga nigdje nema ( ili ima neki drugi naziv ) . Gdje god sam pitao , samo se ljudi čude ... Zato molim da mi velite nešto više o tome ...

Ime i prezime: Ivan Novak enygmat777@yahoo.com

Ivane, vermikulit (eng. vermiculite) spada u tinjce (engl. mica), a riječ je o materijalu koji je iz zdrobljenog tinjca dobiven termičkom obradom tako da mu zrnca nabubre. Bubrenjem zrnca postanu vrlo porozna i šupljikava. Zato je izvrstan dodatak zemlji (smjesama) za uzgoj cvijeća (i sličnih biljaka). Zbog nabubrenosti (rahlosti, šupljikavosti) dugo zadržava vlagu i zrak u zemlji.
Ne znam pod kojim imenom se takvo što prodaje kod nas, ali će ti sad sigurno biti lakše, jer ćeš znati što tražiš. Mislim da se može očekivati u svim bojama jer će, osim vlaženja i zračenja zemlje, vjerojatno imati i dekorativnu svrhu (moguće bi to čak mogle biti one crvenkaste kuglice koje se da vidjeti u teglima s cvijećem).

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr