Poštovani, možete mi pojasniti ovu rečenicu: ...it is refluxed in acetic acid 5% with 1/10 (w/v) for 12hrs to extract proteins. Ovo refluxed sam shvatio da znači pretok, što je to pretok točno i kako se on izvodi? Što označava ovo "...1/10 (w/v)"?

Ime i prezime: Leonardo Horvat leohor123@gmail.com

Refluksiranje je standardni postupak u kemiji i može se opisati kao grijanje do vrenja u posudi s povratnim hladilom. Riječ pretok nisam nikad čuo u kemijskom kontekstu niti bih ju koristio.

1/10 (w/v) se možda odnosi na volumni omjer, a možda i ne, jer bih za volumni omjer očekivao da oba slova budu "v". Bez konteksta ne mogu reći o čemu je točno riječ.

Ako se kojim slučajem namjeravaš zaputiti iz spekulativnih u praktične vode, ponovio bih opaske koje sam dao u odgovoru na pitanje o izolaciji ricina. Ako te pak samo zanimaju jako opasne tvari, preporučam proučiti ovu seriju objava na blogu In the Pipeline.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com