Zašto je molekulska formula živinog (I)klorida Hg2Cl2? Kako se računa formalni naboj? Uzimaju li se u obzir samo elektroni donorskih veza ili...? Pozdrav. ;)

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_57062@yahoo.com

 


Tamara, sve veze u molekuli pocijepaj homolitički tj., svakom atomu daj pola od broja elektrona koji ih povezuju. Nakon toga pobroji koliko je elektrona oko određene atomske srži i usporedi sa stanjem u neutralnom atomu. Tako dobiješ formalne naboje. Formalni naboji su arapski brojevi, za razliku od oksidacijskih brojeva koji su rimski (zato treba oksidacijsko stanje nula napisati rječju nula)! Za razliku od formalnih naboja oksidacijske brojeve određuješ tako da veze pocijepaš heterolitički i da vezne elektrone uvijek daš elektronegativnijem atomu i onda napraviš opet usporedbu sa stanjem u neutralnom atomu.
Za jedno i drugo moraš nacrtati Lewisovu strukturu molekule.

Evo pojašnjenje na primjeru sulfat iona.

Struktura iona: srž atoma sumpora povezana je s četiri srži atoma kisika koje su razmještene u vrhove tetredra. Veze mogu biti jednostruke (sve su jednake duljine), a oko svake srži atoma kisika još su tri nevezna para. Sve ukupno čini:

4 x 6 neveznih elektrona + 4 x 2 vezna elektrona =
32 vezna i nevezna elektrona.

Toliko i treba biti jer sumpor i kisik imaju po 6 valentnih elektrona što čini trideset i dva još dodatna zbog naboja iona (molekule).

Oksidacijski brojevi: pocijepaš veze heterolitički, daš ih kisicima (jer su elektronegativniji) i onda utvrdiš stanje.
Situacija je sljedeća: svaka srž atoma kisika okružena je s 8 elektrona što je dva više u odnosu na neutralan atom. Oksidacijski broj ovih kisika stoga je -II.
Sumporova srž je ostala bez svih elektrona, a neutralni atom ih ima 6! Oksidacijski broj sumpora je +VI.
Suma oksidacijskih brojeva je -II kako i treba biti prema naboju jedinke.

Formalni naboji: pocijepaš veze homolitički - znači iz svakog veznog elektronskog para jedan elektron kisiku jedan sumporu. Sada svaki kisik ima oko sebe 7 elektrona (3 nevezna para i jedan elektron iz veze), a u neutralnom atomu ih je 6. Formalni naboj je -1.
U slučaju sumpora ostaju mu 4 elektrona (iz svake veze po jedan), a u neutralnom atomu ima ih 6. Formalni naboj je +2.
Suma svih formalnih naboja je -2 kako i treba biti prema naboju jedinke.

Uoči, shvati i zapamti:

Oksidacijski brojevi i formalni naboji umjetno su određene vrijednosti! Odredili smo ih i pripisali svakoj atomskoj srži temeljem Lewisove strukture molekule i proizvoljnog seta pravila.

Oksidaciju i redukciju mnogo je bolje shvatiti kao porast i smanjenje oksidacijskog broja nego kao primanje i oduzimanje elektrona.

Evo ti dobar razlog za to (koji sam naučio od svog profesora kemije Petra Vrkljana baš kad sam bio tvojih godina).

Kažu da se aceton može pripraviti oksidacijom 2-propanola.

E pa, nacrtaj lijepo Lewisove strukture ovih molekula i reci ima li oko središnjeg ugljikovog atoma više ili manje elektrona od okteta u oba slučaja.
Kako je za očekivati utvrdit ćeš da je broj u oba slučaja 8 (oktet). Pa tko je onda izgubio, a tko dobio elektrone?! Odredi oksidacijske brojeve i vidi je li došlo do porasta ili smanjenja oksidacijskog broja.

Pozdrav. :))

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 


Dopuna odgovora na pitanje o molekulskoj formuli živinog(I) klorida.

Živin(I) kation je dvoatomna jedinka.
Mora se priznati, zanimljiva vrsta. :)

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija