Odredi: a)broj atoma kisika u aluminijevom hidroksidu b)ukupan broj atoma u spoju c)broj protona u spoju

Ime i prezime: Dejana Mišić

Pitanje je neprecizno, jer nije rečeno u kojoj količini spoja treba odrediti broj atoma. Zadatak je vjerojatno trebao glasiti "Odredi broj atoma kisika u jednoj formulskoj jedinki aluminijeva hidroksida" (no, mogao je glasiti i "Odredi broj atoma kisika u jednom kilogramu aluminijeva hidroksida").

Kada bi zadatak bio odrediti broj atoma kisika u jednoj formulskoj jedinki magnezijeva hidroksida, tada bi odgovor glasio dva, jer u jednoj jedinki Mg(OH)2 imamo dva kisikova atoma, a kada bi zadatak bio odrediti broj atoma aluminija u jednoj formulskoj jedinki aluminijeva hidroksida, tada bi odgovor glasio jedan, jer u jednoj jedinki Al(OH)3 imamo jedan aluminijev atom. Nadam se da će ti na temelju navedenih primjera biti jasno koliki je broj kisikovih atoma sadržan u jednoj formulskoj jedinki aluminijeva hidroksida.

Ukupan broj atoma u formulskoj jedinki Al(OH)3 odredit ćeš tako da naprosto pobrojiš sve atome od kojih je jedinka sastavljena. Primjerice, da je umjesto Al(OH)3 bio zadan Fe(OH)2, odgovor bi glasio pet, jer imamo jedan atom željeza, dva atoma kisika i dva atoma vodika.

Broj protona u formulskoj jedinki odredit ćeš tako da pozbrajaš sve protone iz jezgre atoma aluminija, sve iz onoliko jezgara atoma kisika koliko ih već ima, i isto tako iz onoliko jezgara atoma vodika koliko ih ima.

Ako ti neki od koraka ne bi bio jasan, javi nam se ponovno s konkretnim pitanjem (npr. "Nije mi jasno kako bih odredila broj protona u jezgri aluminija").

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr