Trebala bih pomoć oko ovog zadatka: Masa smjese kalcijeva karbonata i kalcijeva hidroksida smanjila se nakon žarenja za 60,0% početne vrijednosti. Izračunajte maseni udio CaCO3 i Ca(OH)2 u smjesi prije žarenja. (M(Ca(OH)2) = 74,1 g/mol = M1; M(CaCO3)= 100,1 g/mol= M2; M(CaO) = 56,1 g/mol=M3). Hvala!

Ime i prezime: Maja Dumenčić maja.dumencic@gmail.com

Za početak je korisno napisati jednadžbe reakcija koje se zbivaju:

CaCO3 → CaO + CO2

Ca(OH)2 → CaO + H2O

Njhova će svrha biti to da nas podsjete na to da se kalcijev karbonat i kalcijev hidroksid piroliziraju u kalcijev oksid tako da je množina nastalog kalcijevog oksida jednaka množini utrošenog reaktanta.

Nakon toga možemo početi razmišljati o formuli kojom ćemo izraziti sastav produkta reakcije s obzirom na to od čega potječe. Prvo nam treba nekoliko jednostavnih identiteta:

w(CaCO3) + w(Ca(OH)2) = 1

m(CaO)/m0(smjesa) = 0,600

(Ovdje moram primijetiti da se masa smjese žarenjem nikako ne može spustiti za 60 %, nego samo na 60 % početne vrijednosti.)

m0(smjesa) = m0(CaCO3) + m0(Ca(OH)2)

m(CaO) = mkarb.(CaO) + mhidr.(CaO)

= m0(CaCO3)∙M(CaO)/M(CaCO3) + m0(Ca(OH)2)∙M(CaO)/M(Ca(OH)2)

To sad možemo povezati s onih 0,600:

0,600 = m(CaO)/m0(smjesa)

= (m0(CaCO3)∙M(CaO)/M(CaCO3))/m0(smjesa) + (m0(Ca(OH)2)∙M(CaO)/M(Ca(OH)2))/m0(smjesa)

= w0(CaCO3)∙M(CaO)/M(CaCO3) + w0(Ca(OH)2)∙M(CaO)/M(Ca(OH)2)

Tomu sad možemo dodati i:

w0(CaCO3) + w0(Ca(OH)2) = 1

0,600 = w0(CaCO3)∙M(CaO)/M(CaCO3) + (1 - w0(CaCO3)∙M(CaO)/M(Ca(OH)2)

Izraz možda jest malo veći, ali ima samo jednu nepoznanicu i ne bi trebao biti problematičan.

Osnova ovog i sličnih zadataka je, dakle, da se postavi sustav dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama. Nekolicinu ih može naći ovdje te putem poveznica u tom i idućim odgovorima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com