Poštovani, profesorica nam je dala zadatke za zadaću bez objašnjenja gradiva. Ovim putem Vas molim za objašnjenje i rješenje zadatka. Riječ je o Stehiometrija kemijskih reakcija. 1. Izračunaj masu natrijeva klorida koji nastaje u reakciji 5 g natrija s klorom. 2. Pomiješane su dvije otopine, jedna je sadržavala 50 g srebrova nitrata, a druga 50 g natrijeva klorida. Kolika je masa nastaloga srebrova klorida? Koje je soli i koliko ostalo u suvišku? Koji je mjerodavni reaktant? Unaprijed se zahvaljujem! Lijep pozdrav, Matea Vrabec

Ime i prezime: Matea Vrabec vrabecmatea1@gmail.com

 


Prvi zadatak riješit ćeš tako da najprije napišeš i uravnotežiš (izjednačiš) jednadžbu kemijske reakcije u kojoj su reaktanti Na i Cl2, a produkt NaCl. Ako to ispravno učiniš, iz te ćeš jednadžbe vidjeti da od jednog atoma natrija nastaje jedna formulska jedinka natrijeva klorida.

Zatim ćeš izračunati množinu atoma natrija sadržanih u uzorku natrija mase 5 g. To ćeš učiniti tako da masu natrija (5 g) podijeliš s molarnom masom natrija (23 g/mol). Iz jednadžbe kemijske reakcije slijedi da će množina nastalog natrijeva klorida biti jednaka množini natrija. Masu natrijeva klorida izračunat ćeš tako da tu množinu pomnožiš s molarnom masom natrijeva klorida.

Drugi zadatak riješit ćeš tako da opet najprije napišeš i uravnotežiš (izjednačiš) jednadžbu kemijske reakcije, ovaj put one u kojoj su reaktanti AgNO3(aq) i NaCl(aq), a produkti AgCl(s) i NaNO3(aq). Iz te ćeš jednadžbe vidjeti u kojem množinskom omjeru reagiraju natrijev klorid i srebrov nitrat.

Zatim ćeš iz zadanih masa natrijeva klorida i srebrova nitrata izračunati odgovarajuće množine. Mjerodavan je onaj reaktant koji će se sav potrošiti u reakciji, a to je onaj kojega ima manje (uzevši, dakako, u obzir omjer u kojem reaktanti reagiraju). Masu nastalog srebrovog klorida izračunat ćeš iz množine mjerodavnog reaktanta.

Zadnje što treba učiniti jest izračunati koliko je preostalo onog reaktanta kojeg je bilo u suvišku. To ćeš učiniti tako da ćeš izračunati razliku množina jednog i drugog reaktanta. Ta razlika je množina suviška reaktanta. Nju ćeš preračunati u masu, tako da množinu pomnožiš s molarnom masom reaktanta o kojem je riječ.

Za slučaj da ti ovo sve skupa zvuči komplicirano, savjetujem ti da najprije detaljno proučiš ovaj zadatak i opis postupka njegova rješavanja, pa zatim istu logiku primijeniš ovdje. Ako to baš nikako ne ide, javi nam se ponovno.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija