Koja je razlika između destilirane i vodovodne vode, koja od njih je homogena, a koja heterogena smjesa?

Ime i prezime: Neva Gojković neva.gojkovic@skole.hr

Destilirana voda dobiva se destilacijom, tj. tako da se grije do vrenja, a tako dobivene pare hlade u hladilu i potom skupljaju u posebnoj posudi. Destilirana voda u principu je čista tvar, a ne smjesa, iako će i nakon destilacije zaostati tragovi raznih otopljenih tvari. Da bi se uklonila većina tih zaostataka, voda se može redestilirati, dijalizirati, propuštati kroz ionske izmjenjivače, a najčišća voda može se dobiti izgaranjem čistog vodika u ništa manje čistom kisiku.

Vodovodna voda, za razliku od destilirane, sadrži znatne količine otopljenih tvari. Te su tvari, uglavnom kalcijevi, natrijevi, magnezijevi i kalijevi kationi te hidrogenkarbonatni, kloridni i sulfatni anioni, zaslužne za okus vode. Bez njih je voda bljutava, u što se možeš uvjeriti ako probaš popiti malo (konzumabilne) destilirane vode.
Zbog otopljenih tvari vodovodna voda može se smatrati smjesom, s tim da otopine spadaju u homogene smjese. Ako se dogodi da vodovodna voda bude heterogena (mutna), onda treba odmah na to upozoriti nadležne, a vodu ili prokuhati prije konzumacije ili umjesto nje dobaviti čistu vodu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com