Imam mali problem s rješavanjem ovog zadatka. mislim da je čestica A Al, a čestica B Al3+, ali nisam sigurna i za to mi je potrebna vaša pomoć, hvala! Čestica A nekog elementa ima u jezgri 13 protona i 14 neutrona, a u elektronskom omotaču 13 elektrona. Čestica B istog elementa ima u jezgri 13 protona i 14 neutrona, a u elektronskom omotaču 10 elektrona. Čestica A je _______________, a čestica B je _____________. Nabojni broj čestice A je ________________, a čestice B je ________________.

Ime i prezime: Mia mia.maric2@gmail.com

Razmišljaš dobro, a dodao bih samo da simbolu elementa trebaš dodati i maseni broj, budući da se "Al" odnosi na bilo kakav atom aluminija, a 27Al specifično na atom aluminija-27, koji u jezgri sadrži 14 neutrona spomenutih u zadatku. Isto tako će onda i kation aluminija-27 biti 27Al3+. Nabojni broj neutralnog atoma je nula (0), a kationa ono što mu piše gore desno.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com