U svakoj skupini od A do D skupine nalaze se po dva elementa, E1 i E2, sličnih kemijskih svojstava. Svakom od tih elementa odredi raspored elektrona po ljuskama A. klor, natrij, helij, cink, flour, kalcij B. željezo, magnezij, kisik, brom, sumpor, vodik C. krom, kalij, litij, ugljik, fosfor, neon D. ugljik, aluminij, kisik, barij, litij, silicij Skupina Element E Raspored elektrona po ljuskama Element E2 Raspored elektrona po ljuskama A B C D

Ime i prezime: eva irena.m10@gmail.com

Ono što trebaš napraviti je otvoriti ili staviti pred sebe neku tablicu s periodnim sustavom elemenata i onda za svaku skupinu gledati koji se elementi nalaze u istoj skupini elemenata. U prvoj bi skupini trebala biti dva halogena elementa, u drugoj dva halkogena, u trećoj dva alkalijska metala, a u četvrtoj dva elementa ugljikove skupine.

Dalje se samo trebaš prisjetiti da prva ljuska može imati najviše dva elektrona, druga osam, treća 18, a četvrta 32. Ako ti se tvoja rješenja čine upitnima, možeš ih provjeriti pomoću ove tablice.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com